Buty

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat butów.

Buty trekingowe - interesujące fakty i porady

Buty trekkingowe to specjalistyczny rodzaj obuwia, który zapewnia komfort noszenia podczas pieszych wędrówek. Przed zakupem warto zorientować się, które modele są szczególnie polecane. Pomagają w tym rankingi obuwia.

Buty trekkingowe to nowoczesne obuwie specjalistyczne przeznaczone do pieszych górskich wędrówek. Dostępne są modele skórzane lub też tekstylne, łączące nubuk z materiałem.

Cechą charakterystyczną obuwia trekkingowego są membrany. Zapewniają prawidłową wentylację i pozwalają skórze oddychać. Jednocześnie chronią przed zamoknięciem.

Podział butów trekkingowych

Obuwie trekkingowe dzielimy na dwie główne kategorie:

  • wysokie górskie - przeznaczone do wędrówek po górach;
  • miejsko-trekkingowe mogą być butami wysokimi lub niskimi. Wykonane są z nubuku łączonego z tekstyliami lub z samych tekstyliów.

Dwie najbardziej znane marki, które produkują buty trekkingowe – Salomon i Campus posiadają w swojej ofercie szeroki wybór modeli.

Choć najpopularniejsze i najczęściej kupowane jest obuwie trekkingowe męskie, to w na rynku dostępne są modele dla kobiet i dzieci.

Jakie buty trekingowe kupić?

Wiele osób zastanawia się, jakie obuwie trekkingowe kupić, by spełniło ich oczekiwania i potrzeby. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór uzależniony powinien być od kilku czynników.

Buty trekkingowe dobieramy więc zarówno do pory roku, jak i nawierzchni, po której będziemy się poruszać. Ciężkie modele górskie świetnie sprawdzą się podczas pieszych wędrówek, nawet tych ekstremalnych. Trzeba jednak mieć świadomość, że choć będą mogły posłużyć jesienią i zimą, nie sprawdzą się na rafitng czy łagodne wędrówki wiosną. W tym przypadku dużo lepszym wyborem okazują się lekkie buty trekkingowe, które szybciej wyschną w razie silnego przemoczenia.

Jeśli potrzebujemy butów odpornych na niskie temperatury, to warto zdecydować się na modele zimowe, które zapewnią bezpieczne wędrówki o tej porze roku.

Wybór uzależniony jest również od tego, czy obuwie przeznaczamy do górskich wędrówek czy do rekreacyjnego użytku, także na co dzień. Te pierwsze są ciężkie i wyższe (sięgają nieco za kostkę), a drugie - lekkie i niskie.

Przed zakupem należy zatem dokładnie sprecyzować swoje potrzeby, by mieć pewność, że wybraliśmy dobre buty trekkingowe.

Warto wystrzegać się tanich modeli. Trzeba pamiętać, że profesjonalne obuwie to takie, które wykorzystuje nowoczesne i zaawansowane technologie tekstylne, dzięki którym buty trekkingowe spełniają swoje zadanie. Kupując tanie modele, ryzykujemy zakup produktu niespełniającego swoich podstawowych funkcji. Chcąc mieć pewność, że kupi się najlepsze obuwie trekkingowe, warto śledzić testy i rankingi takich butów. Są one prowadzone przez serwisy oraz czasopisma, zajmujące się tematyką górską.

Typy butów

Porady na temat butów w innych krajach