Buty

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat butów.

Buty piłkarskie - interesujące fakty i porady

Buty piłkarskie przeszły sporą metamorfozę. Dziś już żadne modele nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat. Wybór jest znacznie większy, co sprawia, że wiele osób zastanawia się, które obuwie jest najlepsze.

Buty piłkarskie, choć obecnie powszechne, tak naprawdę nie mają długiej historii. Przez zaledwie kilkadziesiąt lat istnienia, tego rodzaju obuwie przeszło sporą transformację. Te nowoczesne modele praktycznie niczym nie przypominają swoich „przodków”. Współczesne buty piłkarskie wyposażone są w amortyzatory, wzmocnienia czy zdejmowane korki. To sprawia, że obuwie sprzed 50 lat, przy współczesnych modelach, nie mają żadnych szans.

Obuwie piłkarskie „wczoraj i dziś”

Pierwsze buty piłkarskie miały korki mocowane na stałe. Nie było to dobrym rozwiązaniem, ponieważ bardzo często dochodziło do ich zrywania się, szczególnie na twardych nawierzchniach. Wtedy jeszcze nikt nie myślał, aby tradycyjne korki zastąpić wkrętami.

Pierwsze modele przeznaczone dla piłkarzy posiadały również przednie wzmocnienia - blaszka chroniła palce przed złamaniem. Co więcej, były to buty robione wyłącznie na zamówienie.

Dziś obuwie piłkarskie to ogromny biznes i kilkadziesiąt modeli rocznie. Wiele badań poświęcono na usprawnianie modeli butów dla piłkarzy. Wszystko po to, by korki i halówki dawały użytkownikom maksimum wygody, zwrotności i szybkości.

Profesjonalne buty piłkarskie, które noszą zawodowi sportowcy, to prawdziwe majstersztyki sztuki obuwniczej, łączące nowoczesne technologie tekstylne oraz wyniki badań nad właściwościami materiałów. Warto wspomnieć o pozłacanym obuwiu piłkarskim Nike, których właścicielem jest gwiazda footballu - Ronaldinho.

Jakie buty piłkarskie wybrać?

Kto produkuje najlepsze buty piłkarskie? Trudno tu o jednoznaczną opinię, bowiem każdy piłkarz - i profesjonalista, i amator - ma w tej kwestii własne zdanie. Jedno jest pewne – o ile najtańsze modele tego rodzaju obuwia zawsze będą niezbyt dobrej jakości, o tyle najdroższe buty piłkarskie wcale nie muszą być najlepsze. Te pierwsze, wykonane z gorszych materiałów, szybciej będą pękać, więc zbyt długo nie posłużą. Oczywiście i droższe modele mają swój okres „żywotności”, który uzależniony jest od stopnia eksploatacji. Niemniej jednak, na pewno posłużą znacznie dłużej.

Chcąc wybrać dobre buty piłkarskie, warto podpytać kolegów z drużyny i znajomych. Można także skorzystać z wiedzy internetowej. Na wielu stronach, poświęconych tej tematyce, znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytania, dotyczące piłkarskiego obuwia.

Typy butów

Porady na temat butów w innych krajach