Buty

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat butów.

Buty sportowe - interesujące fakty i porady

Historia butów sportowych nie jest długa. Mimo to cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród miłośników aktywności fizycznej. Jeśli decydujemy się na zakup nowego fasonu, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Praktycznie każdy z nas ma przynajmniej jedną parę sportowego obuwia. Do popularnych „adidasów” jesteśmy tak przyzwyczajeni, że korzystamy z nich nie tylko wtedy, kiedy rzeczywiście uprawiamy sport. Lubimy je nosić właściwie w każdej sytuacji, gdy tylko zakładamy stroje na co dzień.

Historia butów sportowych w pigułce

Pierwsze oryginalne buty sportowe powstały jeszcze pod koniec XIX wieku. Były to modele przeznaczone do gry w krykieta. Z czasem zaczęły pojawiać się kolejne fasony, które wykorzystywane były podczas uprawiania lekkiej atletyki. Wreszcie, w 1949 roku pojawiły się pierwsze buty do biegania marki Adidas. Ich popularność była tak duża, że obecnie wszystkie modele sportowe określa się mianem „adidasów”.

Pierwsze buty sięgające za kostkę z wkładkami amortyzującymi to zaledwie 20-letnie odkrycie. Na rynek wprowadziła je marka Reebok, która - podobnie jak Adidas - cieszy się ogromną popularnością.

Dziś, obuwie sportowe halowe (popularne halówki) to podstawowy element stroju każdego sportowca, grającego w kosza, siatkówkę czy piłkę nożną.

Dobre buty sportowe, czyli jakie?

Na rynku wybór butów sportowych jest ogromny. Najtańsze fasony można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Natomiast modele markowe nierzadko kosztują kilkaset złotych. Czym więc się różnią, że ich cena jest wyższa nawet kilkakrotnie? Czy warto decydować się na taki zakup?

Dobry but sportowy musi być przede wszystkim dopasowany do formy aktywności, jaką będziemy uprawiać. W takiej sytuacji warto zainwestować w markowe modele specjalistyczne. Trzeba bowiem mieć świadomość, że inne cechy posiada obuwie na fitness, inne - do gry w tenisa. Jeśli kupujemy buty sportowe do chodzenia, to oczywiście marka i wykonanie techniczne bta jest tu mniej istotne.

Bez względu na przeznaczenie, ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Obuwie sportowe nie może być zbyt luźne ani też zbyt ciasne.

Gdzie kupować buty sportowe?

Dobre buty sportowe można kupić wyłącznie w dobrych sklepach obuwniczych. Szczególnie polecane są te stacjonarne. Warto bowiem pamiętać, że komfort użytkowania zależy przede wszystkim od odpowiedniego dobrania obuwia. But musi pasować do stopy - do jej profilu i podbicia. Taka możliwość dostępna jest jedynie w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Mając jednak świadomość tego, że sklepy internetowe oferują obuwie w atrakcyjniejszych cenach, można zdecydować się na zakupy on-line. Istnieje jednak pewien warunek - konkretny model trzeba wcześniej przymierzyć w stacjonarnym sklepie.

Obuwie sportowe a wyprzedaże

Buty sportowe, tak jak wszystkie inne części garderoby, mają swoje trendy. Mimo wszystko warto, podczas zakupów, zwrócić uwagę na wyprzedaże. Dzięki temu można stać się posiadaczem nowego obuwia w atrakcyjnej cenie. Trzeba mieć przy tym świadomość, że wyprzedaże pojawiają się dwa razy w roku - po sezonie letnim oraz po sezonie zimowym.

Decydując się na obuwie przecenione, warto zwracać uwagę również na jego kolorystykę. Nie zawsze modne będą modele bogato zdobione. Dlatego najlepiej postawić na klasyczne fasony, w stonowanych kolorach - najlepiej białym lub czarnym.

Typy butów

Porady na temat butów w innych krajach