Buty

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat butów.

Buty męskie - interesujące fakty i porady

Męskie buty muszą być nie tylko modne, ale przede wszystkim wygodne. Na szczęście wybór jest ogromny, dzięki czemu każdy pan znajdzie dla siebie odpowiedni fason. Nawet wtedy, gdy potrzebuje niestandardowego rozmiaru.

Wydawałoby się, że buty męskie to znacznie węższa kategoria niż obuwie damskie. I rzeczywiście, w każdym sklepie obuwniczym to właśnie modelom damskim przeznacza się więcej miejsca niż męskim. Wynika to jednak nie z mniejszej ilości fasonów i wzorów czy zmniejszonego zainteresowania modą, ale z faktu, że buty męskie kupowane są znacznie rzadziej. O ile kobiety muszą mieć kilka par obuwia na każdy sezon, o tyle - jeśli mężczyzna posiada buty sportowe, eleganckie modele męskie do garnituru, fasony letnie oraz zimowe, w zasadzie jest w stanie „przeżyć” cały rok.

Coraz częściej jednak panowie zaczynają dostrzegać konieczność dbania o siebie, a co za tym idzie - posiadania przynajmniej minimalnego wyboru obuwia. Zaczynają wybierać nie tylko wygodne, ale również modne i oryginalne buty męskie, w których wyglądają po prostu lepiej.

Problematyczne męskie obuwie

Dawniej problemem panów była dostępność dużych rozmiarów męskiego obuwia. Trudno było dostać niestandardowe, duże buty. Jedynym rozwiązaniem były modele przygotowywane na zamówienie, co zwykle wiązało się z koniecznością poniesienia znacznie wyższych kosztów. Obecnie producenci męskiego obuwia zdają sobie sprawę, że muszą zadbać o każdego klienta. Dlatego w sklepach coraz częściej pojawiają się niestandardowe „rozmiarówki”.

Największym problemem przy zakupach są także buty męskie zimowe. Ich wybór jest z reguły niewielki, szczególnie wtedy, gdy potrzebne są eleganckie fasony. Wówczas sprawa dość poważnie się komplikuje, ponieważ zimowe modele przeznaczone dla panów są zwykle duże, toporne i ciężkie. To sprawia, że niekoniecznie dobrze komponują się z garniturem. W takiej sytuacji mężczyźni wybierają czarne obuwie za kostkę. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ takie modele nie są ocieplane, co przy mroźnej pogodzie powoduje dyskomfort. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być zmiana obuwia w pracy.

Problem podczas zakupów pojawia się również w przypadku butów ślubnych, które panna młoda chce dopasować do garnituru, a praktyczny mężczyzna - kupić takie, które będzie można założyć w przyszłości.

Na szczęście wśród pozostałych rodzajów obuwia można spokojnie przebierać i wybierać. Jeśli chodzi o buty męskie, moda też ma tutaj coś do powiedzenia. Co sezon, jak w przypadku modeli damskich, zmieniają się trendy. To zaś sprawia, że modne jeszcze w zeszłym roku buty męskie wizytowe, stają się passé. Bywa i tak, że „na topie” są te modele, które jeszcze jakiś czas temu były „piętnowane”, np. mokasyny czy obuwie męskie na obcasie.

Liczy się wygoda

Kupując buty męskie, nieważne czy chodzi o modele ocieplane, fasony letnie, z zamszu, z tworzywa czy tkaniny, trzeba zadbać przede wszystkim o komfort. Wygodne obuwie dla panów nie może obcierać stóp, musi zapewniać prawidłową wentylację. Istotna jest również ich trwałość - nie mogą rozpaść się po tygodniu użytkowania. Dlatego też, tanie buty nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem.

Kupując obuwie męskie, o najnowszych trendach w branży obuwniczej warto przeczytać w internecie, a potem po prostu przejść się po galerii handlowej.

Typy butów

Porady na temat butów w innych krajach