Buty

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat butów.

Buty kozaki - interesujące fakty i porady

Choć kozaki to niezbędny element zimowej garderoby kobiecej, coraz częściej pojawiają się fasony dla panów. Podczas zakupów warto zwracać uwagę nie tylko na kwestię ceny, by mieć pewność, że buty posłużą kilka sezonów.

W naszym klimacie kozaki to niezbędny element wyposażenia każdej damskiej garderoby. Trudno byłoby przeżyć zimę, śniegi i pluchę bez odpowiedniego - ciepłego obuwia. Noszone są jednak chętnie nie tylko ze względu na swoje właściwości ochrony nóg przed zimnem, ale również dla urody. Noga w kozakach wygląda bowiem niezwykle atrakcyjnie, doskonale komponując się zarówno ze spódnicami, jak i spodniami.

Kozaki na zimę

Zimowe kozaki to obuwie ocieplane. By zapewnić nogom komfort cieplny, zwykle wykorzystuje się tzw. laminat oraz futerko. Tego rodzaju buty doskonale sprawdzają się zimą, ponieważ są ciepłe i nie przemakają. Nie istnieje także ryzyko, że - w razie zasp - śnieg wpadnie do środka.

Decydując się na zakup kozaków, warto dokładnie przemyśleć kwestię wyboru modeli włoskich. Trzeba mieć świadomość, że - ze względu na klimat tam panujący - obuwie nie jest dobrze ocieplone. Takie modele nie sprawdzą się więc w przypadku tych kobiet, które zimą narzekają na marznące stopy. Warto także rozważyć zakup kozaków z prawdziwej skóry. Fasony z dermy i innych tworzyw mogą pękać pod wpływem mrozu oraz soli. Choć są znacznie tańsze, na pewno nie przetrwają całego sezonu zimowego. To zaś sprawia, że w przyszłym roku trzeba będzie dokonać nowych zakupów.

Jesienne kozaki

Poza fasonami na zimę, kobiety często kupują również jesienne kozaczki, pozbawione ocieplenia. Takie modele noszone są od wczesnej jesieni do pierwszych przymrozków. Doskonale sprawdzają się również w okresie od odwilży do wczesnej wiosny.

Damskie kozaczki wykonane są najczęściej z materiału lub zamszu. Kupując takie modele, warto pamiętać o tym, że buty zamszowe nie nadają się do noszenia w mokry i deszczowy dzień. Nie dość, że zamsz przemaka, to woda może pozostawić na powierzchni brzydkie plamy, niszcząc obuwie.

Kozaki zawsze w modzie

Kozaki, jako obuwie zimowe, zawsze są modne. Co sezon zmienia się jednak fason i wysokość cholewki. Dlatego też, chcąc być zawsze „na czasie”, zwykle trzeba modele zmieniać każdego roku. Chyba, że zdecydujemy się na klasyczne kozaki, które są w stanie przetrwać nawet kilka sezonów.

Kozaki także dla mężczyzn

Na rynku znaleźć można również męskie kozaki. Najczęściej dostępne są w dwóch fasonach. Styl kowbojski to buty sięgające do połowy łydki, o ostrym i długim nosku. Wykonane są zwykle z tłoczonej skóry z ozdobami. Drugi fason to oficerki - czarne i wysokie, z wąską cholewką, charakterystyczne dla wojska.

Mimo dostępności męskich kozaków, panowie decydują się na krótsze modele, sięgające zwykle nieco ponad kostkę.

Typy butów

Porady na temat butów w innych krajach